BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Şuan tıbbi uygulama ve tedavilerin geldiği nokta malumunuzdur. Tanı ve hastalıkların tespiti üzerine teknolojik olarak ciddi adımlar atılırken, tedavi adına yapılanlar yetersiz kalmaktadır. Buna bağlı olarak da etrafımızda birçok kronik seyirli hastalık kol gezmekte ve bu tablolara her gün yenileri eklenmektedir. Tansiyondan şekere birçok hastalık artık normal olarak algılanmakta, hatta kanser bile nezle grip gibi yaygın olarak çevremiz de görülmektedir. Tedavi adına yapılanlar ise günü geçirecek tedbirler noktasından ileriye geçememektedir.

Hal böyle olunca da eski tıbbi uygulamalar tekrar gün yüzüne çıkmış ve 100 senelik temellere sahip olan modern tıbbi uygulamalar sorgulanmaya başlanmıştır.

Fakat günümüz tıbbının tedavi alanındaki yetersizliklerine eski yöntemlerin sistematize edilememiş hali de eklenince tedaviler tam anlamıyla bir karmaşa içine itilmiştir. Eski tedavi yöntemlerini uygulayanlar bilgileri doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışırken sonuç yine çözümsüz ve girifttir. Yani uygulanan ek tedaviler hastalıkların bitimini ortaya koyamamış tansiyon hastası yine tansiyon ve kronik rahatsızlıkları ile hayatına devam etmiş ve etmektedir.

Her iki uygulamadaki eksikliğin ana nedeni ise insana bakıştaki yetersizliktir.

İnsana bütünsel bir yaklaşımla tedavi edilemeyecek hastalık yoktur.

Tamamlayıcı Tıp Nedir?

Tamamlayıcı tıp vücudun kendini iyileştirme ve koruma yeteneğine odaklanan tıbbi bir sistemdir, zihin, beden ve ruhu tedavi ederek iyileşmeyi vurgular. Bütünsel bir yaklaşımla ilaçların ve cerrahi yöntemlerin asgari düzeyde kullanımına yardımcı olur. Birçok tamamlayıcı tıp yöntemi geleneksel tedavilerle birlikte uygulanır, bu olumlu sağlık sonuçları için önerilen bir yaklaşımdır. Kliniğimizde fitoterapi, ozonterapi, proloterapi, akupunktur, hacamat, sülük tedavisi, PRP, DSD vücut sağlık taraması ve andulasyon gibi birçok tamamlayıcı tıp yöntemi iyi beslenme, egzersiz ve rahatlama teknikleri gibi hassas kavramlarla birleştirilip uygulanmaktadır.

Tamamlayıcı Tıp ve Geleneksel Tıp Arasındaki Fark Nedir?

Tamamlayıcı tıp ve geleneksel tıp arasında birkaç temel fark vardır. Tamamlayıcı tıp geleneksel tıptan farklı olarak bedenin kendini iyileştirme konusunda doğuştan yetenekli olduğu felsefesi üzerine kuruludur, bedenin kendisini iyileştirmesi için teşvik edilmesine odaklanılır. Geleneksel tıpın aksine tamamlayıcı tıp uzmanları rahatsızlıkların semptomlarını bastırmazlar ve rahatsızlığın kök nedenine inmeyi amaçlarlar. Kişinin sağlığını etkileyebilecek fizyolojik ve psikolojik koşulları araştırırlar.

Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Güvenilir Midir?

Tıpkı geleneksel tıpta olduğu gibi tamamlayıcı tıp yöntemlerinin etkili ve güvenli olması için uzmanları tarafından steril koşullarda yapılması önemlidir. Kişiler aldıkları tedavinin herhangi bir geleneksel tedaviye müdahale etmediğinden ve tüm tedavi biçimlerinin birbirleri ile tamamlayıcı olduğundan emin olmak için tamamlayıcı tıp uzmanlarıyla görüşmelilerdir.

Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Hangi Rahatsızlıkların Tedavisinde Uygulanabilir?

Tamamlayıcı tıp yöntemleri kişiye bir bütün olarak yaklaşır. Tedaviler hem semptomları azaltmak hem de yaşam kalitesini arttırmak için kişinin sağlığını tamamen iyileştirmeyi amaçlar. Diyabet, kalp hastalıkları, sindirim bozuklukları veya obezite gibi kronik durumlarda ya da damar tıkanıklıkları gibi rahatsızlıklarda etkilidir. Kısaca acil cerrahi müdahale gerektiren durumlar dışında hemen hemen her tıbbi durumda kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olunabilir her yaş tamamlayıcı tıp yöntemlerinden fayda görebilir. Tamamlayıcı tıp yöntemleri motive olmuş ve yaşamlarında gerekli değişiklikleri yapmaya hazır hastalarda oldukça etkilidir.

Tamamlayıcı tıp aklın, bedenin ve ruhun dengesini içerir ve bu denge düşünülen her düşünce ile tüketilen her besini içinde barındırır. Bazı gıdalar iltihabı artırabilir veya azaltabilir, böylece potansiyel olarak hastalığın ilerlemesini tetikleyebilir veya engelleyebilir. Tamamlayıcı tıp yöntemleri ile bedenin dengesi yeniden sağlanır.

İskelet Sistemi Hastalıkları

Kireçlenme – Bel-Boyun Fıtıkları – Yumuşak Doku Romatizmaları – İltihaplı Eklem Romatizmaları – Kas Hastalıkları – Lupus – Tenisçi Dirseği – Menisküs – Tendinit ve Bursitler

Cilt Hastalıkları

Akne – Egzema –Sedef – Atopik dermatit – Ürtiker – Liken – Zona

Sindirim Sistemi Hastalıkları

Ülseratif Kolit – Crohn – FMF- Kronik Gastrit – Mide Ülseri – Onikiparmak Barsağı Ülserleri – Reflü – Kronik Kabızlık ve İshal – Hemoroid ve Fissürler -Spastik Kolit (İrritabl Barsak Hastalığı) – Karaciğer Sorunları 

Sinir Sistemi Hastalıkları

Anksiyete – Depresyon- Panik Atak – Uyku Bozuklukları – Baş ağrıları ve Migren – Tremor –Multiple Skleroz – Parkinson Hastalığı – Huzursuz Bacak Sendromu  – Polinöropati

Kalp-Damar Sistemi Hastalıkları

Koroner Kalp Hastalıkları – Hipertansiyon – Ritim Bozuklukları- Periferik Damar Tıkanıklıkları -Reynaud – Dolaşım Bozuklukları – Varis

Solunum Sistemi Hastalıkları

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) – Kronik Sinüzit – Astım (K.O.A.H) – Kronik Bronşit

KBB Hastalıkları

İşitme Kayıpları –  Vertigo – Ses Kısıklığı – Meniere – Sinüzit

Göz Hastalıkları

Üveit – Glokom- Retinal Damar Tıkanıkları – Diyabetik Retinopati – Sarı Nokta

Genel Metabolik Sorunlar

Kronik Yorgunluk – Obezite (Kilo Sorunları)  – Bağışıklık Sistemi Zayıflığı -Genel Detoksifikasyon (Toksinlerden Arınma)

Ürogenital Sistem Hastalıkları

Prostatit – Kronik İdrar Yolu Enfeksiyonları – Adet Bozuklukları  – Yumurtalık Kistleri – İnfertilite – Kısırlık – İmpotans – Erken Menopoz

Çocuk Hastalıkları

İştah eksikliği – Alt Islatma (Enürezis) – Dikkat Eksikliği Hiperaktivite –  Mental Retardasyon ve Otizm

Onkoloji Hastalıkları

Bütün onkolojik hastalıklarda destek tedavisi.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Tamamlayıcı tıp yöntemleri sorunları mümkün olduğunca çabuk ve kalıcı olarak çözmek ve hayat kalitesini yükseltmek için tasarlanmıştır. Bu başarıldıktan sonra tedaviye devam etmenin bir gereği yoktur. Ancak bazı kişiler tedavi seanslarına devam etmeyi tercih ederler, bu tür bir tedavi planı bireysel hedeflere dayalı olarak yeniden tasarlanır.